کاوشی در خبر سعد بن عبدالله اشعری قمی

سعد بن عبدالله اشعری قمی رحمه الله، یکی از عالمان بزرگ شیعه در قرن سوم و معاصر امام عسکری علیه السلام بود.

سعد، همراه و هم دوره با یار دیرین خویش، یعنی احمد بن اسحاق قمی بود و هر دو معتمدان امام عسکری علیه السلام بودند به گونه ای که در سفری که هر دو در شهر سامراء به خدمت امام عسکری علیه السلام می رسند، امام عسکری، امام زمان علیه السلام را به این دو بزرگوار نشان می دهند و این دو از معدود کسانی بوده اند که پیش از فیبت صغری و در زمان حیات امام عسکری علیه السلام امام زمان علیه السلام را زیارت کرده اند و این خود نشان از شدت محرمیت این دو بزرگوار نزد امام است.

در همین سفر، سعد بن عبدالله اشعری قمی سوالاتی را در محضر امام زمان علیه السلام مطرح می کند و حضرت نیز به آنها پاسخ می دهند.

سوالات سعد و جوابهای امام زمان علیه السلام، بسیار مهم و مفید هستند به گونه ای که از ابتدا مورد بحث عالمان قرار گرفته اند و شیخ صدوق این ماجرا و سوال و جوابها را در کتاب کمال الدین نقل کرده.

استاد بزرگوار حضرت آیت الله نجم الدین طبسی حفظه الله نوشتاری کوتاه پیرامون صحت سند و دلالت این روایت نگاشته اند که بسیار مفید و مغتنم است و از همه دوستان امامت پژوه و تاریخ پژوه دعوت می کنم که حتما و با دقت این مقاله را مطالعه بفرمایند.

برای دانلود مقاله کاوشی در خبر سعد بن عبدالله دکمه دریافت را کلیک کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.