معرفی کتاب الصحیح من سیره النبی الأعظم در رادیو قرآن عمان

در روزهای آخر سفر به مسقط همزمان با میلاد پیامبر صلی الله علیه و آله از سوی رادیو قرآن عمان، به ساختمان رادیو و تلویزیون عمان دعوت شدم تا یک برنامه رادیویی پیرامون سیره پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله داشته باشم.

در آن برنامه که به زبان عربی اجرا شد و حدود بیست و پنج دقیقه طول کشید، مسائل مهمی پیرامون تحریف قدیم و جدید در تاریخ پیامبر را ارائه کردم، از جمله اینکه در روزگاران گذشته تاریخ نگاران مکتب خلافت با اغراض و روشهایی و در روزگاران ما نیز تکفیری ها و پیروان همان تاریخ نگاران، با اغراض و روشهای دیگری شخصیت پیامبر صلی الله و آله را تحریف کرده اند، به گونه ای که هم اکنون در غرب همه از نام محمد هراس دارند.

صد البته که این هراس غرب و غربیان از نام و نشان محمد، بی ریشه و بی دلیل نیست و دلیل و ریشه آن را باید در فتار گروه ها و گروهکها و مکاتب سلفی شرق و غرب، پیدا کرد که برخی از این افراد و گروه ها در کشورهای غربی و حتی با حمایت مخفیانه خود دولتهای غرب، آزادانه مشغول فعالیت هستند.

از همین مدخل بود که با توجه به عرب زبان بودن جامعه مخاطب، کتاب گرانسنگ الصحیح من سیره النبی الأعظم، را که اثر ماندگار علامه سید جعفر مرتضی عاملی است؛ به عنوان یک منبع خوب و تحلیلی پیرامون سیره حقیق پیامبر صلی الله علیه و آله به مخاطبان معرفی کردم.

کتابی که انصافا پس از آن باید تاریخ سیره نگاری را به دوبخش قبل از الصحیح و پس از الصحیح تقسیم کرد.

البته با توجه به حاکمیت رسمی اباضیه (شاخه ای باقیمانده از خوارج) بر سلطنت عمان و فیلترهای بسیار سخت اباضی بر رسانه های این کشور، صحبت پیرامون سیره صحیح پیامبر در رادیوی عمان کار سختی بود و باید بسیار محتاطانه انجام می شد و خود معرفی کتاب الصحیح هم کار ساده ای نبود، چرا که علامه سید جعفر مرتضی یک کتاب دو جلدی هم به نام (( علی و الخوارج )) دارد که شاید همین کار را سخت تر می کرد.

اما با همه این احتیاطات دولت که دلایل مختلف و درستی هم دارد، آزادی مذهبی و عقیده در عمان نمایان است و افراد از هر مذهب و هر عقیده احترام یک دیگر را نگه داشته و تا جایی که کسی به عقاید دیگران توهین نکند و اختلاف افکنی نکند، دولت با او کاری ندارد و در همین حضور در صدا و سیمای عمان هم، مدیران صدا و سیمای و خصوصا مدیر رادیو قرآن استقبال بسیار گرم و محترمانه ای انجام داد.

به همین دلیل بود که دو سال پیش در شبکه عربی الولایه، برنامه ای پخش زنده با عنوان (( التعایش السلمی فی المجتمع العمانی )) ترتیب دادم که در آن از دوست عزیزم شیخ جابر العمانی، که از معممین و منبری های عمان است و برای زیارت به ایران آمده بود، دعوت کردم تا در این برنامه ی زنده پیرامون زندگی مسالمت آمیز ادیان در عمان صحبت کند. این برنامه که بدون هیچ اعلام قبلی و ظرف چند ساعت برنامه ریزی شد، بالغ بر پنجاه هزار بازدید در یوتیوب داشته است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.